Bugun...Başkan Aktaş:Bursa Değerleri İle Geleceğe Yürüyecek!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Şirin Medya radyolarının yanı sıra Bursa'da yayın yapan onlarca radyonun ortak canlı yayınında Bursa için yeni dönemde projelerini anlattı.

facebook-paylas
Tarih: 29-01-2019 11:00

Başkan Aktaş:Bursa Değerleri İle Geleceğe Yürüyecek!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa için projelerini anlattı. Bursa'da Gündem Programının canlı yayın konuğu olan Aktaş, Bursa'nın şiir ve şarkılara konu olmuş,  kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir olduğunun altını çizerek, "Her ne kadar son dönemlerde aldığı göçlerle değişim ve dönüşüme uğrasa da güzelliğini koruyabilen bir şehir. Göreve gelirken Bursa’nın geleneksel yapısını bozmadan  modern dokunuşlarla daha yaşanabilir bir hale getirme konusunda bir heyecanımızın olduğunu ifade etmiştik. Bu kadar özelliği bünyesinde barındıran bir şehri başka bir yerde bulmanız mümkün değil. Bu noktada neler yapabilirizle alakalı şehrin beklentileri bizim için önemliydi. Geçen sene Mart ayında göreve başladığımızda acil eylem planının yanında bir de Bursa’nın geleceği ile alakalı bir şehir tasavvuru oluşturmaya çalıştık. Bursa Halkı ne istiyor, ne bekliyor? 10 bin 324 kişiye sorduk. Bunların içinde şoföründen mühendisine kadar birçok mesleklerden insanlarımız vardı. Yanı sıra sivil toplum kuruluşlarımızın yöneticilerine anket, mülakat şeklinde sorular yönelttik. Bu değerlendirmeler sonucunda Bursa ile alakalı dört tane konu başlığı ortaya çıktı. Bir trafik ve ulaşım, Bursa bu konularda gerçekten sıkıntılı, iki şehir gelenekleri ve kentlilik bilinci, üçüncü ekonomi ve dördüncüsü de şehir ve iletişim konularından hareketle şehir tasavvurumuz. Bu kıstaslara göre hareket ediyoruz" dedi.

 

 

ŞEHRİN HER NOKTASINA HİZMET GÖTÜRECEĞİZ

Şehrin her noktasına hizmet götürmeyi planladıklarını anlatan Aktaş, "Genelde şehirlerde ana arterler ve merkezi bölgelere bakılır ancak kenar mahallelere de hizmet taşınmalı. Bu manada Bursa’nın tüm noktalarına temas etmemiz gerekiyor. Tecrübelerimiz var, Bursa’nın tüm noktalarına hizmeti taşıyacağız ve Bursa’yı tüm değerleri ile birlikte geleceğe taşıyacağız.Bursa'nın turistik değerlerini ve kültürünü dünyaya tanıtmanın heyecanı içerisindeyiz. Bu anlamda Turizm Tanıtma Birliği'ni kurduk ve Bursamızın değerlerini dünya fuarları ve büyük organizasyonlar aracılığıyla dünya kamuyouna taşımanın çabasındayız.Bursamızın çarşı kültürünü de yaşatacak özellikle hanlar bölgemizi bir elmas madeni gibi ortaya çıkaracak çalışmalara imza atmak durumundayız. Çok özel bir bölge orası. Hisar bölgemiz, Tophane, Hanlar Bölgemiz gibi alanlarımızda tarih adaları oluşturup buraların değerini korumayı ve yaşatmayı planlıyoruz. Bursamızın tüm güzellikleri ile tüm dünyaya tanıtmak durumundayız" ifadelerini kullandı.

  Bursa'nın aynı zamanda bir sanayi şehri olduğunun altını çizen Aktaş, tüm bu potansiyelleri kullanırken kirlenmeden, kirletmeden, kirletenlere de izin vermeden hareket edeceklerini belirtti.

Bursa'da tarım, hayvancılık ve kırsal kesimdeki yaşamı güçlendirecek projeleri de olduğunu anlatan Aktaş,  Bursa'nın tarihi siluetinin yüksek binalar yaparak korunamayacağını anlattı. Aktaş, " Bursa'nın modern yüzü tabiki olacak ama tarihi alanlarımızı da korumamız gerekiyor.Tarihi alanlarımızı koruyacak imar anlamında doğru adımlar atamazsak tüm bunları yapmamız mümkün olamaz" dedi.

ULAŞIM SORUNU 2020 SONUNDA BURSA GÜNDEMİNİN ZİRVESİNDEN İNECEK

Ulaşım ve trafik sorununun tüm büyük kentlerin ortak meselesi olduğunu anlatan Alinur Aktaş, kısa ve uzun vadeli eylem ve planlarla Bursa'da bu sorunu çözmeye çalıştıklarını ifade etti. Aktaş, "Bir çok ülkeden daha fazla nüfusa sahip, canlı bir şehrimiz var. Dolayısıyla bu tür sorunlara daha fazla eğilmemiz gerekiyor. Biz bu anlamda ulaşım master planımızla uzun vadeli, akıllı dokunuşlarımızla da kısa vadeli çözümler üretmeye çalışıyoruz. Ancak bir de belediyemizin mali durumu var. Bu sorunu aşamadığımızdan bu anlamda çok fazla yapabileceğimiz bir şey yok. Bu manada bizim öyle bir acil eylem planı uygulamamız gerekiyor ki o dokunuşlarla trafik rahatlasın. Bir taraftan da uzun vadeli yol haritamızı yapalım. Bursa'nın şu an damarı niteliğindeki ana kavşakları tıkalı. Aralarında sirkülasyon var ancak her geçen gün trafiğe yeni araçlar da katılıyor. Dolayısıyla böyle bir yapıda trafik yoğunluğu kaçınılmaz. Biz öncelikle bu tıkanan damarları açmaya çalıştık. Dünyada uygulanan akıllı kavşaklar, şerit genişletmeleri, sinyalizasyon düzenlemeleri ile trafiği rahatlatmaya çalıştık.

Tabiki bizim asıl amacımız bu değil. Trafik master planımızı hazırladık. Gerek raylı sistemler, gerekse de halk otobüsleri ve yeşil otobüslerle de bir rahatlama getirilecek. Bunun yanında ilk olarak seçim sonrasında ilk dokunacağımız alan Acemler Kavşağı olacak. Dolayısıyla 2020 yılı sonunda artık trafik Bursa'nın önceliği olmaktan çıkacak. Trafikle ilgili çalışmalar tabiki devam edecek. Yaptığımız bu dokunuşlardan olumlu karşılıklar aldık. Özellikle raylı sistemlerimizde yaptığımız indirimlerden de fayda gördük" dedi.

 

BURSAMIZI DÜNYAYA TANITMALIYIZ

Bursa'nın turizm potansiyelini ortaya çıkarmak adına bir yol haritası belirlediklerinin altını çizen Aktaş, " Bu yol üzerine hareket etmeye çalışıyoruz. Bu güzelliklerimizin ülkemizde ve dünya çapında tanıtılabilmesi için bir altyapı çalışmanızın olması gerekiyor ancak tanıtım konusunun da ben başlı başına bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Bu konu ile ilgili sivil toplum kuruluşlarımızla biraraya geliyoruz. Platformlarımızı dinliyoruz. Kamu ayağı ile ilgili çalışmalar var. Artık en iyi fuarlarda Bursamızı tanıtmak durumundayız ama bir taraftan da gerekli altyapı çalışmalarını yaparak biz derdimizi tüm Türkiye'ye ve dünyaya anlatmak durumundayız. Biz Bursa'nın güzelliklerini tüm kılcal damarlarına kadar insanlara yaşatmamız gerekiyor. Ben projelerimizin bir kaç yıl içerisinde karşılığını bulmaya başlayacağımıza inanıyorum. Yanı sıra Bursamızın en önemli değerlerinden olan Uludağımızı dört mevsim kullanılacak bir güzellik haline getirmek istiyoruz" dedi.

 

SU FİYATLARINDA ÜÇÜNCÜ İNDİRİM

Aktaş son olarak son meclis toplantısında gündeme gelen su fiyatlarındaki üçüncü indirime de değinerek şunları söyledi:

"Ben ne yazık ki su fiyatlarının çok yüksek olduğunu sürekli duyuyorum. Üçüncü kez yüzde 10'luk indirim yapıyoruz. Ancak TEFE, TÜFE artışları faturalara yansıdığından indirimlerimiz ne yazık ki çok fazla hissedilmiyordu ancak son günlerde TEFE ve TÜFE'deki düşüler indirimlerimizi faturalarımızda vatandaşlarımıza yansıtacaktır. Şu anda su fiyatlarında Türkiye'de 30 büyükşehir arasında 21.sıradayız. Tabi gönlümüz  inşallah daha verimli çalışarak, daha fazla indirim yapmayı da arzu ediyor. "

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI